İsrailli aşırı sağcı Bakan Ben-Gvir, ABD Başkanı Biden’ı hedef aldı

Ben-Gvir, New York Times gazetesine verdiği demeçte, son dönemde ABD ile İsrail arasında gerilen ilişkiler hakkında değerlendirmelerde bulundu.

‘ONLARI DEĞİL BİZİ TERCİH ETSİN’

ABD Başkanı Biden’ın son dönemde İsrail’e karşı izlediği politikalarını eleştiren Ben-Gvir, “Şu anda Biden, Rashida Tlaib ve Sinwar’ın çizgisini Benjamin Netanyahu ve Ben-Gvir çizgisine tercih ediyor. ABD Başkanı’nın onların hattını değil, bizim hattımızı takip etmesini beklerdim.” ifadelerini kullandı.

‘İSRAİL’E BASKI!’

Ben-Gvir, Refah’a kara saldırısı başlatmaması konusunda “İsrail’e yönelik baskı” uygulamasının “son derece yanlış olduğunu” ileri sürerek, “Biden, sürekli İsrail’e kısıtlamalar getirmeye çalıştı ve karşı tarafın haklarından bahsediyor, bunların arasında, hatırlatırım, bizi yok etmek isteyen birçok ‘terörist’ var.” yorumunda bulundu.

ABD’NİN İTİRAZI

ABD yönetimi, sık sık yaklaşık 1,5 milyon Filistinlinin sığındığı Refah’a kara saldırısına karşı olduğunu dile getiriyor. İsrail ise ABD’nin itirazlarına rağmen Refah’a kara saldırısı başlatacağını söylüyor.

TANSİYON YÜKSELDİ

Refah’a kara saldırısı konusunda Washington ile Tel Aviv arasında artan tansiyon, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) “Gazze Şeridi’nde kalıcı ve sürdürülebilir ateşkese dönüşecek şekilde ramazan ayında acilen ateşkes sağlanmasını talep eden” karar tasarısında ABD’nin veto hakkını kullanmaması nedeniyle daha da yükseldi.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x